![]() |
![]() |
|
|
|
![]() |
Uchwała nr XII/86/07
Rady Miejskiej w Więcborku
z dnia 27 września 2007
w sprawie ustalenia na terenie gminy Więcbork liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5 % alkoholu (z wyjątkiem piwa) przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży i w miejscu sprzedaży oraz zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych.
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142 poz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 12 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi ( Dz. U. z 2007 r. Nr 70, poz. 473 z późn. zm.)
Rada Miejska
uchwala, co następuje
§ 1
Ustala się dla terenu gminy Więcbork maksymalną liczbę punktów sprzedaży napojów zawierających powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa) przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży jak
i w miejscu sprzedaży w liczbie 45.
§ 2
1. Na terenie gminy Gminy Więcbork miejsca sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży jak i w miejscu sprzedaży nie mogą być usytuowany bliżej niż 50 m od następujących obiektów:
1) placówki oświatowe i opiekuńcze,
2) zakłady opieki zdrowotnej i społecznej,
3) obiekty kultu religijnego.
2. Odległość, o której mowa w ustępie poprzedzającym mierzy się najkrótszą możliwą drogą przejścia dla pieszych od drzwi wejściowych punktu handlowego do najbliższych drzwi wejściowych obiektów
§ 3
1. Dopuszcza się podawanie i spożywanie napojów alkoholowych w tzw. „ogródkach piwnych”, to jest na terenie bezpośrednio przyległym do obiektu, w którym znajduje się punkt sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży, jeżeli ogródek spełnia następujące warunki:
1) przylega bezpośrednio do punktu sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia
w miejscu sprzedaży,
2) posiada estetyczne i bezpieczne ogrodzenie o wysokości utrudniającej kontakt wzrokowy,
3) nie utrudnia wejścia do sklepu,
4) na widocznym miejscu umieszczone są tabliczki informacyjne, że tylko w obrębie ogrodzenia można spożywać napoje alkoholowe.
2. Dopuszcza się tworzenie tzw. ”ogródków piwnych” na wolnym powietrzu ze sprzedażą i podawaniem napojów alkoholowych o zawartości alkoholu do 4,5% oraz piwa przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży, jeżeli ogródek spełnia następujące warunki:
1) ogródek piwny prowadzony jest na zasadzie odrębnego zezwolenia.
2) przedsiębiorca ubiegający się o wydanie zezwolenia na prowadzenie „ogródka piwnego” posiada:
a) tytuł prawny do korzystania z nieruchomości,
b) decyzję właściwego państwowego inspektora sanitarnego,
c) uzgodnienia dotyczące lokalizacji „ogródka piwnego” wynikające z przepisów prawa budowlanego i ustawy o drogach publicznych,
d) pisemne zobowiązanie do utrzymania czystości i porządku na terenie ogródka piwnego i wokół niego,
e) estetyczne ogrodzenie ogródka piwnego w celu zapewnienia bezpieczeństwa o wysokości utrudniającej kontakt wzrokowy,
f) zgodę właścicieli lub zarządców budynków mieszkalnych położonych w odległości mniejszej niż 25 m od ogrodzenia ogródka piwnego,
g) ustawione na terenie ogródka piwnego kosze na odpadki,
h) lokalizacja ogródka piwnego nie może zakłócać ciszy i spokoju mieszkańców sąsiednich posesji,
i) na widocznym miejscu umieszczone muszą być tabliczki informacyjne, że tylko w obrębie ogrodzenia można spożywać napoje alkoholowe, o szkodliwości alkoholu na zdrowie człowieka oraz o nie sprzedawaniu alkoholu osobom nieletnim.
§ 4
Przedsiębiorcom posiadającym zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych mogą być wydawane zezwolenia jednorazowe. Do wniosku o wydanie zezwolenia wnioskodawca musi przedstawić zgodę organizatora imprezy na jednorazową sprzedaż napojów alkoholowych podczas tej imprezy.
§ 5
Zabrania się sprzedaży napojów alkoholowych na plażach i kąpieliskach w odległości mniejszej niż 150 metrów od lustra wody.
§ 6
Zabrania się spożywania zakupionego alkoholu w punkcie oraz wokół punktu, który posiada zezwolenia wyłącznie na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży. Przy stolikach ustawionych na zewnątrz takiego punktu sprzedaży w widocznym miejscu należy umieścić informację o zakazie spożywania w tym miejscu napojów alkoholowych.
§ 7
Punkty sprzedaży napojów alkoholowych, które w chwili wejścia w życie niniejszej uchwały nie spełniają jej ustaleń zachowują prawo do prowadzenia sprzedaży na dotychczasowych warunkach do końca okresu, na który wydane zostało zezwolenie.
§ 8
Kto sprzedaje lub podaje napoje alkoholowe w wypadkach, kiedy jest to zabronione, albo bez wymaganego zezwolenia lub wbrew jego warunkom, podlega odpowiedzialności karnej na podstawie odrębnych przepisów.
§ 9
Traci moc uchwała Nr XXXIV/307/01 Rady Miejskiej Więcborka z dnia 28.12.2001 r. w sprawie ustalenia na terenie gminy Więcbork liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych, zasad usytuowania miejsc sprzedaży oraz warunków sprzedaży tych napojów.
§ 10
Wykonanie uchwały zleca się Burmistrzowi Więcborka
§ 11
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko – Pomorskiego.
Przewodniczący Rady Miejskiej
mgr inż. Józef Kujawiak
UZASADNIENIE
Rada Miejska zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi zobowiązana jest określić w drodze uchwały liczbę punktów sprzedaży napojów alkoholowych oraz zasady usytuowania na terenie gminy miejsc sprzedaży tych napojów.
Poza tym po nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości ... Rada Gminy nie uchwala już warunków sprzedaży napojów alkoholowych tak jak to miało miejsce dotychczas.
Zasady usytuowania miejsc sprzedaży napojów alkoholowych określone w dotychczas obowiązującej uchwale były nieprecyzyjne, co stwarzało możliwości ich dowolnej interpretacji.
W związku z powyższym proponuje się zmiany wprowadzające bardziej precyzyjne sformułowania.
Opublikował: Ewa Kiestrzyn (2 października 2007, 15:11:46)
Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1266